۱۹ راهکار برای آنکه از محیطی مفرح و لذت‌بخش برخوردار باشید
دسته بندی : موفق, کسب و کار
بدون دیدگاه

۱۹ راهکار برای آنکه از محیطی مفرح و لذت‌بخش برخوردار باشید

 

از محیط کار خود خسته هستید؟ و یا احساس می‌کنید که فضای کار شما خشک و بی‌روح است؟ آن‌قدر که هیچ حس خوب و پر انرژی ندارید؟ آیا صرفاً با سخت‌کوشی در محل کار موفق هستید؟ و یا بهتر است تا از بودن در این محیط لذت ببرید؟ در این صورت راهکار بهبود محیط کار چیست؟

همه ما از اهمیت سخت‌کوشی در محل کار اطلاع داریم. حتی سعی می‌کنیم تا حد ممکن از فرصت‌ها استفاده کرده و روزهایی مفید و پربار داشته باشیم. اما خستگی محل کار ما را رها نمی‌کند. گویی حس سنگینی مانع از آن است که بتوانیم با تمام انرژی یک روز کاری را سپری کنیم. شاید لازم است تا محیط کار خود را متحول کنید. آنچه مسلم است، سلامت روان فاکتور کلیدی برای مفید بودن است. تا زمانی‌ که در محل کار خود شاد و سرزنده حاضر شوید، قطعاً آن روز را با انرژی سپری کرده و به تمام برنامه‌های خود می‌رسید. با این ‌وجود چگونه محل کار خود را به مکانی شاد و پرانرژی تبدیل می‌کنید؟ از چه تکنیک‌هایی برای بهبود فضای کار استفاده می‌کنید؟ در این مقاله از گروه کوچینگ شوهاز قصد داریم تا از ۱۹ تکنیک راهکار محیط کار لذت بخش، صحبت می‌کنیم.

 • به خودتان پاداش‌هایی سرگرم‌کننده بدهید:

کار به‌ خودی ‌خود سخت است. حتی جذاب‌ترین کارها در نهایت یک حس وظیفه انجام مسئولیت هستند که در دراز مدت خشک و خسته‌ کننده می‌شوند. اما می‌توانید با پاداش دادن به خودتان روند انجام کارها را هر چه ساده‌تر و البته جذاب‌تر کنید. وقتی برای خودتان پاداش در نظر می‌گیرید و این پاداش از علاقه‌مندی های شما باشد، قطعاً روند انجام کار را هر چه سریع‌تر و بهتر انجام خواهید داد. چرا که حالا یک هدف هر چند کوچک اما جذاب در انتهای روز منتظر شما است. هدفی که خودتان برای پاداش دادن به خودتان تعریف کرده‌اید و تاثیری عمیق برا بهبود فضای کار دارد.

در تعریف پاداش برای خودتان سخت‌گیر نباشید. این پاداش سرگرم‌کننده می‌تواند خیلی ساده باشد. مثلاً به خودتان بگویید که اگر این کار را به ‌خوبی انجام دهم، از فروشگاه کیکی می‌خرم تا آن را با چای در زمان استراحت بخورم. به‌ همین سادگی حس رسیدن به لذتی ساده، انگیزه شما برای انجام مفید کار را دو چندان می‌کند.

 

برای خودتان گل بخرید - بهبود فضای کار

 

 • برای خودتان گل بخرید:

وقتی برای خودتان ارزش قائل شوید، قطعاً سخت‌ترین کارها را با شوق و انگیزه کامل انجام خواهید داد. کافی است متوجه حس درونی خودتان باشید و سعی کنید تا حسی زیبا را تجربه کنید. مثلاً می‌توانید برای خودتان گل بخرید و این گل را تا محل کار با خودتان همراه کنید تا آن را روی میز بگذارید. به همین سادگی از تکنیک ساده راهکار بهبود فضای کار استفاده کرده اید. حالا هر زمانی‌که خسته از کار، نیم‌نگاهی به این هدیه زیبا برای خودتان بیاندازید، قطعاً انرژی مضاعفی دریافت خواهید کرد. این گل در نهایت سادگی قادر است تا حس شادی را در شما آفریده و ظاهر میز کارتان را هر چه زیباتر و جذاب‌تر نماید.

 • آهنگ مورد علاقه‌تان را گوش دهید:

موسیقی همیشه یکی از بهترین فاکتورهای تأثیرگذار و شادی ‌بخش است. موسیقی برای لحظه‌ای شما را از دنیایی که هستید، خارج می‌کند و حسی لطیف می‌آفریند. برای بهبود فضای کار، موسیقی‌های مورد علاقه خودتان را گوش کنید. نیازی نیست تا باند به دست باشید و کل محیط کار را از نوای موسیقی مورد علاقه خودتان پر کنید. حتی نیازی نیست تا تمام مدت موسیقی گوش کنید. با یک هنس فری و در مدت زمانی کوتاه مثلاً در وقت استراحت میان کار، موسیقی مورد علاقه خود را در خلوتی خودمانی گوش کنید. همین کار ساده باعث تقویت روحیه شده و حتی در افزایش خلاقیت شما حین کار تأثیرگذار است. گوش دادن هر چند کوتاه به موسیقی‌های مورد علاقه مسئولیت‌های سخت محیط کار را ساده‌تر می‌کند.

 • کمی قدم بزنید:

قدم زدن یک راهکار ساده اما کاملاً تأثیرگذار برای بهبود فضای کار است. کار یکسره ذات خسته‌ کننده‌ای دارد و در طولانی ‌مدت باعث فرسودگی روح شما خواهد شد. اگر بدون وقفه کار می‌کنید و حتی برای لحظه‌ای از پشت میز خود بلند نمی‌شوید، مطمئن باشید که در پایان روز حس کلافگی و خستگی شدید روحی را تجربه خواهید کرد. برای آنکه محیط کار لذت بخشی را تجربه کنید، اندکی از پشت میز خود بلند شوید و قدم بزنید. بهتر است تا حد ممکن از محل کار خارج شوید و در محوطه و یا خیابان قدم بزنید. اگر هم امکان خارج شدن از محیط کار فراهم نیست، در همان محوطه و یا ساختمان محل کار قدم بزنید. به هر صورت برای مدتی کوتاه مثلاً در وقت استراحت حین کار از روی صندلی و پشت میز بلند شوید و کمی قدم بزنید. این قدم زدن کوتاه روحیه شما را بی‌اندازه تقویت خواهد کرد.

 • غذای مناسب بخورید تا بد خلقی نکنید:

انتخاب غذای مناسب یکی از بهترین راهکار بهبود فضای کار است. همه ما مدت زمان طولانی را در محل کار سپری می‌کنیم و در این مدت طولانی به تغذیه نیاز داریم؛ اما تجربه نشان داده است که این غذا باید سالم و مفید بوده و حس خوبی را تداعی سازد. خوراکی محل کار را از گروه‌های غذایی اصلی سرشار از آهن، کلسیم، فولیک اسید، منیزیم، ویتامین‌ها و… انتخاب کنید. این نوع خوراکی‌ها علاوه‌ بر سالم بودن و بهبود متابولیسم بدن تأثیر مثبتی بر خلق‌وخوی شما دارند.

اگر در محل کار دائماً خسته هستید و یا بدخلقی می‌کنید و یا به ‌سرعت عصبی شده و حسی از اضطراب دارید، بهتر است  در نوع غذایی که می‌خورید تجدید نظر کنید. فست فودها، تنقلات چرب و صنعتی، غذاهای شور و یا خیلی شیرین محرک‌های عصبی هستند. برای آنکه ذهن آرام‌تری داشته باشید و از محیط کار لذت بخش بهره‌مند شوید، خوردن غذاهای سالم را تجربه کنید.

 • آب بیشتری بنوشید:

نوشیدن آب کافی در محیط کار الزامی است. در غیر این ‌صورت با حجم کار زیاد و خسته‌ کننده در پایان روز دچار سردردهای شدید و حس کلافه خواهید شد. نوشیدن آب یکی از ساده‌ترین راهکار بهبود محیط کار است. آب کافی بدن شما را هیدراته خواهد کرد و باعث می‌شود تا تمامی ارگان‌های بدن در شرایطی ایده‌آل و هیدراته قرار بگیرند. با نوشیدن آب کافی حتی در سخت‌ترین شرایط کار دچار سردرد نمی‌شوید. از طرفی تمرکز شما افزایش پیدا کرده و بهتر می‌توانید فکر کنید و کارهایتان را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهید.

 • لبخند بزنید:

لبخند زدن ساده‌ترین کاری است که می‌توانید برای بهبود فضای کار انجام دهید؛ اما همین کار ساده تأثیری عمیق و ماندگار در شرایط ایده‌آل محیط کار شما دارد. حتماً نباید خوشحال باشید تا لبخند بزنید. حتی می‌توانید در اوج خستگی و یا اوج شرایط سخت کار و حتی حین چالش‌هایی بی‌پایان محیط کار لبخند بزنید. وقتی در هر صورت لبخند می‌زنید، مغز شما فکر می‌کند که شما خوشحال هستید و برای تقویت این خوشحالی دست‌ به ‌کار می‌شود. آیا تا به‌ حال احساس کرده‌اید که پس ‌از لبخند حس بهتری دارید و از انرژی بیشتری برخوردار هستید؟ چرا که مغز شما برای تداوم حس لذت و خوشبختی از لبخندی ساده فعالیت می‌کند. در عین ‌حال لبخند تأثیری عمیق بر دیگر افراد اعم از همکاران تا کارفرما دارد و باعث می‌شود تا آنها هم بهتر و راحت‌تر کنار شما مراحل سخت و خسته ‌کننده کار را دنبال کنند.

 

هر روز صبح ورزش کنید - بهبود فضای کار

 

 • هر روز صبح ورزش کنید:

ورزش صبحگاهی فعالیتی ساده اما کاملاً تأثیرگذار است. هر نوع تحرک هر چند کوتاه سر صبح تأثیری عمیق در حال خوب شما برای دیگر ساعات روز است. ورزش کردن صبحگاهی همواره از بهترین راهکار محیط کاری لذت ‌بخش است. با تحرک بدنی هر چند مختصر اول صبح، ذهن شما از حس و حال خواب درآمده و انرژی بهتری برای آغاز یک روز سخت و پرکار را دارد. از طرفی ورزش صبحگاهی بدن شما را سرحال و انرژی شما تا پایان یک روز سخت و سنگین را محفوظ نگه می‌دارد.

 • برای خودتان یک وسیله کاربردی جذاب و بامزه بخرید:

گاهی وقت‌ها برای تحول در محیط کار نیازی نیست تا ایده‌های بزرگ و هزینه‌های سنگین را متحمل شوید. در بسیاری از مواقع فقط کافی است نگاه متفاوتی به محیط اطراف خود داشته باشید. مثلاً می‌توانید نوع وسایل کاربردی خود را به شکلی جذاب‌تر و بامزه‌تر تهیه کنید. به ‌عنوان مثال برای خوردن چای در محل کار از یک لیوان و یا ماگ با طراحی فانتزی و نقش جذاب و دوست‌ داشتنی استفاده کنید. این کار خیلی ساده است؛ اما تأثیری مثبت و ماندگار در روحیه شما گذاشته و باعث بهبود فضای کار و ایجاد حس لذت و خوشی از محیط کار می‌شود.

 

فضای کار خودتان را تغییر دهید- بهبود فضای کار

 

 • فضای کار خودتان را تغییر دهید:

گاهی یک تغییر ساده می‌تواند راهکار بهبود محیط کار شود. محیط کار برای فعالیت طولانی‌ مدت شما تدارک دیده شده ‌است و قرار است تا ساعت‌ها در این محیط همیشه خشک و خسته‌کننده حاضر باشید. اما می‌توانید با تنوع و تغییرات در دکوراسیون و دیزاین محیط برای ایجاد حس و حال بهتر و روحیه شاداب‌تر اقدام کنید. همه ما پس ‌از مدتی نسبت ‌به محیط اطراف خود دلگیر می‌شویم. محیط تکراری خشکی فضای کار را دو چندان می‌کند. اما می‌توانید با تغییرات دکوراسیون و یا کم و زیاد کردن و حتی تعویض ملزومات و وسایل حس و حال متنوع و در نهایت روحیه بهتری را تجربه کنید. گاهی یک تغییر ساده مثلاً جابه‌جایی اجزای روی میز کار و یا قرار دادن گلدان و حتی تعویض پرده و… تأثیری مثبت در بهبود فضای کار دارد.

 • برای کارهای شخصی خود وقت بگذارید:

هر کسی در حین وظایف شغلی خود به انجام برخی کارهای شخصی نیاز دارد. اینکه این کارهای شخصی چه هستند، برای هر کسی متفاوت است. اما عدم انجام آنها و یا عدم توجه به برنامه‌ریزی اجرای آنها باعث تنش محیط کار و ایجاد اضطراب می‌شود. هر روز حداقل ۲۰ دقیقه برای انجام کارهای شخصی خود وقت بگذارید و نتایج تأثیر این تغییر کوچک را در بهبود فضای کار تجربه کنید. بسیاری از افراد کارهای شخصی خود را حین اجرای وظایف فراموش می‌کنند و یا آنها را در خلال کارها و کاملاً ناقص انجام می‌دهند. این افراد به ‌سرعت از محیط کار خود خسته می‌شوند. توجه به انجام به ‌موقع و برنامه‌ریزی ‌شده کارهای شخصی راهکار محیط کار لذت بخش است. توصیه می‌کنیم که این نکته را جدی بگیرید.

 • به ‌دنبال ایجاد تغییر در زندگی خود باشید:

روزمرگی از دلایل اصلی حس خستگی و افسردگی حین کار است. روزهای تکراری و شبیه به ‌هم روح هر کسی را آزرده می‌کند. برای رهایی از این روزمرگی بهتر است که به ‌دنبال تغییری هر چند ساده در سبک زندگی خود باشید. شاید بهتر باشد که جریان کارهایتان را متفاوت و متنوع انجام دهید. مثلاً اگر با وسایل حمل‌ونقل عمومی به محل کار خود می‌روید، برای چند بار از دوچرخه استفاده کنید. حتی می‌توانید پیاده رفتن تا محل کار را تجربه کنید. گاهی این تغییر خیلی ساده است. مثلاً می‌توانید غذای خانگی و مورد علاقه‌تان را با خود سر کار ببرید و این غذای خوشمزه را همراه همکاران میل کنید. ایجاد تغییرات ساده است و به ‌تنهایی از مؤثرترین راهکار محیط کار لذت بخش است.

 • برنامه‌های هیجان‌انگیز با همکاران را تجربه کنید:

با همکارانتان خارج از محیط کار ارتباط بگیرید. دورهمی با همکاران خارج از دغدغه‌های محیط کار همیشه جذاب و لذت‌ بخش است. مثلاً می‌توانید با همکاران برای کوهنوردی آخر هفته و یا دوچرخه ‌سواری در پارک برنامه‌ریزی کنید. این نوع ارتباط گرفتن با همکاران به‌ سادگی انجام شده و در روحیه همگی آنها تأثیرگذار است. از طرفی باعث همدلی و دوستی بیشتر میان شما و همکاران خواهد شد که قطعاً در ایجاد محیط کار لذت بخش تأثیر مثبتی دارد.

 • به ‌اندازه کافی بخوابید:

گاهی لازم است تا حس بد و خستگی محل کار خود را در دلایل خارج از محیط کار جستجو کنید. مثلاً آیا از خواب کافی در شب برخوردار هستید؟ آیا تا ساعات پایانی شب بیدار می‌مانید و صبح زود همچنان خسته و کم ‌رمق از رختخواب جدا می‌شوید؟ اگر این‌طور است، بدون تردید هرگز نمی‌توانید محیط کار لذت بخش را تجربه کنید. چرا که ذهن شما هنوز خسته و خواب‌آلود است. اگر در خانه به ‌اندازه کافی استراحت کنید و با خواب کامل صبح به محل کار بیایید، قطعاً در تمام طول روز از تمرکز و آرامش بیشتری برخوردار هستید و راحت‌تر و پرانرژی کارها و وظایف‌تان را انجام خواهید داد.

 

از آخر هفته بهینه استفاده کنید- بهبود فضای کار

 

 • از آخر هفته بهینه استفاده کنید:

وظایف محل کار را به خانه نبرید. خانه محل استراحت شما است و نباید مکانی برای تداوم کارهای عقب افتاده شما باشد. در عین ‌حال روزهای تعطیل پایان هفته فرصتی برای تفریح، دورهمی خانوادگی و یا یک استراحت ساده اما لذت ‌بخش است. روزهای تعطیل آخر هفته می‌توانند پتانسیل تولید انرژی برای سپری شدن روزهای سخت کاری در هفته بعد باشند. استفاده بهینه از ایام آخر هفته یک راهکار بهبود فضای کار است.

 • خلاق و نوآور باشید:

کارهای روتین با ریتم تکراری روح هر کسی را خسته و دل‌زده می‌کند. برای بهبود فضای کار به‌ دنبال تغییر در روند کارهای تکراری باشید. به سراغ کارهایی بروید که شما را به چالش می‌کشند و مجبورتان می‌کنند که تا حدودی نوآور و خلاق باشید. انجام کارهای جدید و بامزه با نوآوری و خلاقیت باعث ایجاد حس امیدواری شده و محیط کار شما را هیجان‌ زده می‌کند. البته قرار نیست تا در این خلاقیت‌ها دستگاهی و یا سیستمی جدید بیافرینید؛ بلکه کافی است تا از ریتم کارهای تکراری خارج شوید و به سمت کارهای پویا و جدید حرکت کنید.

 • از مزایای شغل خود بهره‌مند شوید:

در هر سازمان، اداره، کارخانه و… مجموع مزایای متنوع تعریف ‌شده است. تقریباً همه سازمان‌ها و ادارات از مزایایی همچون مسافرت‌های سالیانه، بن خرید، بن بازدید از مکان‌های تاریخی و تفریحی و… برخوردار هستند. اما عموم کارمندان و کارگران آن‌قدر در کار غرق می‌شوند که این مزایای غیرنقدی را فراموش می‌کنند. استفاده از مزایا یک راهکار محیط کار لذت بخش است. بهتر است تا از این مزایا استفاده کنید و به ‌دنبال آن حس بهتری به محیط کار خود داشته باشید.

 

از تعطیلات استفاده کنید - بهبود فضای کار

 

 • از تعطیلات استفاده کنید:

مرخصی بگیرید و به مسافرت بروید. اگر هم شغل آزاد دارید، باز هم برای چند روزی کسب‌وکار خود را تعطیل کرده و یک برنامه مسافرت هیجانی را کنار خانواده تجربه کنید. هیچ‌ چیز به ‌اندازه‌ی مسافرت باعث تقویت روحیه نخواهد شد. با مسافرت و استفاده از تعطیلات برای مدتی هر چند کوتاه از فضای سخت و خسته‌ کننده محیط کار فاصله می‌گیرید و فراغ خاطر بهتری دارید. در طول مسافرت نیز نگران کسب‌وکار خود نباشید. اگر می‌توانید از راه دور و از طریق اینترنت آن را مدیریت کنید. اگر هم شرایط اینکار مقدور نیست، برای چند روزی قید کار را زده و در تعطیلات باقی بمانید. در پایان قطعاً حس هیجان‌ انگیزتر و نشاط بهتری برای بازگشت به محل کار دارید و به ‌همین سادگی در بهبود فضای کار خود تأثیرگذار هستید.

 • در کنار وظایف شغلی‌تان یک پروژه جانبی انجام دهید:

کارهایی غیر از وظایف شغلی باعث تنوع در برنامه زندگی و جریان روزمرگی شما خواهد شد. مثلاً می‌توانید در کنار کار اصلی که وظایف شغلی شما است، یک کار جانبی را دنبال کنید. این کار جانبی می‌تواند شغلی دیگر هر چند کوچک باشد و به درآمدزایی بیانجامد. همچنین می‌تواند یک پروژه صرفاً تفریحی بوده و به شکل سرگرمی آن را دنبال می‌کنید. مهم نیست که چه نوع کار جانبی دارید، مهم این است که هیجان انجام آن کار را در خود زنده نگه دارید تا محیط کار سخت و خسته‌کننده برای شما به ‌راحتی و لذت ‌بخش سپری شود.

سخن پایانی

 

راهکار بهبود فضای کار متنوع است. در این مقاله مختصر و مفید از ۱۹ راهکار ساده برای بهره‌مندی از محیط کار لذت بخش صحبت کردیم. لزوماً نیازی نیست تا هر ۱۹ توصیه را اجرا کنید. ولی می‌توانید چند مورد را تجربه کرده و تغییر و تحول محیط کار را مشاهده کنید. در عین ‌حال تکنیک‌ها برای بهبود فضای کار متنوع است. خلاق باشید و راهکارهای جذاب‌تری را پیشنهاد کنید. حالا شما در کنار این ۱۹ راهکار چه ایده‌ی دیگری برای تحول و بهبود فضای کار دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید