تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ ( بازاریابی ارجاعی)

بازاریابی ارجاعی
دسته بندی : کسب و کار
بدون دیدگاه

چگونه مشتریان وفادار داشته باشیم؟ آیا صرفاً هر مشتری که کالایی را از ما خرید می‌کند و یا از خدماتی بهره‌مند می‌شود، قرار است تا همان یک‌بار همراه ما باشد؟ قطعاً این ‌طور نیست و علاقه داریم تا تک‌تک مشتریان را برای خرید دوباره ترغیب کنیم تا از آنها برای جذب مشتریان جدید بهره‌مند شویم. تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ یا همان بازاریابی ارجاعی برای این منظور استفاده می شود.

ریفرال مارکتینگ نوعی استراتژی در بازاریابی است. استراتژی‌ای که هدف خود را در کالاها جستجو نمی‌کند؛ بلکه می‌خواهد تا خریداران فعلی کسب‌وکار را به مشتریان وفادار و پایدار تبدیل نماید. قطعاً تاکنون با اصطلاح باشگاه مشتریان برخورد داشته‌اید. این باشگاه مشتریان نمونه شناخته شده و ملموس از تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ است. زمانی که می‌خواهیم تا امتیازاتی برجسته و متفاوت را برای مشتریان وفادار تدارک ببینیم و در آنها یک حس مالکیت و یا همراهی ایجاد کنیم، این باشگاه را راه‌اندازی خواهیم کرد. بازاریابی ارجاعی می‌تواند سبکی نوین و متفاوت در توسعه کسب‌وکارهای آینده باشد. در این مقاله از  مرکز بیزیسن کوچینگ شوهاز در چابهار به بررسی تکنیک‌های بازاریابی ارجاعی می‌پردازیم و چگونگی پیاده‌‌سازی آنها را بررسی می‌کنیم.

ریفرال مارکتینگ چابهار

مطالعه کنید:چرا باید به بیزینس کوچینگ توجه ویژه‌ای داشته باشیم؟

اهمیت ریفرال مارکتینگ در چیست؟

آیا تا به ‌حال پیش‌ آمده است که تحت تأثیر نظرات اطرافیان خود کالایی را بخرید و یا از خدماتی استفاده کنید؟ چرا این کار را می‌کنید؟ آیا جز این است که به نظرات مثبت مصرف‌ کنندگان خیلی بیشتر از تبلیغ برندها اعتماد دارید؟ این همان موضوعی است که مورد توجه تکنیک ریفرال مارکتینگ قرار گرفته است. یعنی از تجربه خرید مشتریان فعلی برای بازاریابی استفاده کنیم.

اهمیت بازاریابی ارجاعی در تبلیغ نامحسوس مشتریان وفادار شما است. مشتری که تجربه خرید موفق را با شما سپری کرده ‌است و همچنان از طریق تکنیک‌های بازاریابی ارجاعی با شما در ارتباط است، به ‌راحتی می‌تواند برای معرفی کسب‌وکار شما در هر جمع و گروهی حاضر باشد. آنها بارها و بارها از تجربه خرید موفق خود نزد شما صحبت خواهند کرد و وقتی حمایت‌های شما را از روش‌های گوناگون مانند همین باشگاه مشتریان می‌بینند با یک حس همراهی کنار شما باقی می‌مانند. اهمیت بازاریابی ارجاعی  در وفادار کردن مشتریان و تداوم تبلیغ نامحسوس دهان به دهان است.

چگونه از تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ بهره‌مند شویم؟

برای آغاز تکنیک‌های بازاریابی ارجاعی لازم است تا یک اصل کلی را مد نظر داشته باشید و آن حضور مشتریان فعلی شما است. ریفرال مارکتینگ نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند به روش مستقیم برای جذب مشتریان جدید اقدام کند؛ بلکه قرار است تا با تکیه بر مشتریان فعلی از آنها به ‌عنوان فرصت بازاریابی دهان به دهان استفاده کند.

تمام تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ نیز حول همین موضوع قرار دارد و اینکه چگونه مشتریان فعلی را به حس همراهی بیشتر ترغیب کنیم. ارائه خدمات مضاعف، هدایا و یا پاداش در قبال همکاری مشتریان، بهره‌مندی از کوپن‌های تخفیف ویژه و یا برخورداری از اعتبار و… همگی می‌توانند تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ باشند. اما در قدم اول باید آنها را به ‌عنوان عضوی در مجموعه وارد کنید. این مجموعه می‌تواند خدمات یک سایت اینترنتی، گروه مجازی و یا اپلیکیشن موبایلی و… باشد. در ادامه به چند مورد از بهترین تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ اشاره خواهیم کرد.

ریفرال مارکتینگ

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:7 تکنیک‌ شناسایی نیاز بازار

آشنایی با تکنیک‌های بازاریابی ارجاعی

بازاریابی ارجاعی یا همان ریفرال مارکتینگ یک استراتژی برد برد است. در این استراتژی هم مشتری و هم کسب‌وکار شما برنده است. مشتریان راضی از خدمات و مزایا و امکانات شما هستند و شما هم قرار است تا از این رضایت آنها در جلب نظر مشتریان جدید استفاده کنید. اما مهمترین نکته، سازگار بودن تکنیک ریفرال مارکتینگ با نوع کسب‌وکار شما است. روش‌های این نوع بازاریابی متفاوت است. از قبیل موارد زیر:

  • ریفرال مارکتینگ مستقیم:

وقتی خیلی ساده و بی‌پرده از مشتریان وفادار خود می‌خواهید که تبلیغ شما را بکنند، در واقع از تکنیک ریفرال مارکتینگ مستقیم استفاده می‌کنید. مثلاً وقتی در هنگام خرید حضوری و یا در فضای مجازی از آنها می‌خواهید که شما را به دوستان خود معرفی کنند، این تکنیک مستقیم را در ساده‌ترین حالت اجرا کرده‌ایم. اما بهتر است در روش اجرای این تکنیک، نگاه حرفه‌ای‌تری نیز داشته باشید. مثلاً می‌توانید از مشتریان خود به ‌عنوان سفیر برند استفاده کنید. کافی است تا با ارتباط صمیمانه‌تر و پایدارتری در کنار آنها باشید. آنها مشتریان وفادار شما هستند و قطعاً بارها برای خرید نزد شما می‌آیند و باید از این فرصت برای ایجاد حس همکاری در آنها استفاده کنید. مطمئن باشید که تکنیک ریفرال مارکتینگ مستقیم بهترین روش جذب مشتریان جدید است.

  • ریفرال مارکتینگ بر پایه شبکه‌های اجتماعی:

از ابزارهای مدرن برای موفقیت بیشتر کسب‌وکار خود استفاده کنید. حالا اینترنت اصلی‌ترین فضایی است که در عین مجازی بودن، همه ‌روزه میزبان میلیون‌ها آدم واقعی است. از این فرصت برای اجرای تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ استفاده کنید. به ‌راحتی می‌توانید در انواع شبکه‌های اجتماعی و حتی ایمیلی برای خلق باشگاه مشتریان مجازی خود اقدام کنید. یک خبرنامه ساده دایر کنید و مشتریان خود را از جدیدترین محصولات، بالاترین تخفیفات، بهترین خدمات و… مطلع سازید. در عین ‌حال برای آنها امکانات ویژه و خدمات سفارشی طراحی کنید.

  • از نظرات کاربران استفاده کنید:

برای اجرای بازاریابی ریفرال مارکتینگ نیازی نیست تا حتماً یک باشگاه مشتریان داشته باشید و با ارائه تخفیف‌ها و جایزه‌ها آنها را به تبلیغ دهان به دهان ترغیب کنید. ما می‌توانیم از حضور آنها و نظرات آنها در اجرای بازاریابی ارجاعی بهره‌مند شویم. تجربه نشان داده است که خیل بزرگی از مشتریان جدید به نظرات کاربران قدیمی اعتماد می‌کنند. حتی اگر در صفحه سایت خود مفصل از محصولی و یا خدماتی نوشته باشید، باز هم هستند مخاطبانی که در جستجوی نظرات کاربران می‌گردند و به آنها اعتماد می‌کنند. اگر بتوانیم مشتریان فعلی را به ‌نظر دادن ترغیب کنید و البته بازخورد مثبتی از آنها داشته باشید، قطعاً در استفاده از بازاریابی ارجاعی توانمند هستید.

در اولین قدم باید اجازه دهید که کاربران قابلیت ارائه نظر داشته باشند. پس صفحه نظر کاربران را دایر کنید و تا آنجا که می‌توانید با حوصله به تمامی نظرات پاسخ دهید و بگذارید تا تعاملی پایدار ایجاد شود. هر چه دامنه این نظرات بیشتر شود، در جلب اعتماد مشتریان جدید موفق‌تر هستید.

  • از سیاست‌های تشویقی استفاده کنید:

سیاست‌های تشویقی، یک تکنیک قدیمی اما همیشه مؤثر در ریفرال مارکتینگ است. در این سیاست شرکت‌ها از ابزارها و ایده‌های گوناگون برای تشویق استفاده می‌کنند. انواع کوپن، کارت هدیه، اعتبار خرید، جوایز دیجیتالی، قرعه‌کشی، تخفیف‌های فصلی و یا تخفیف‌های دوره‌ای و تخفیف باشگاه مشتریان و… همگی از انواع روش‌های تشویقی هستند که هم در پایدار شدن مشتریان فعلی و هم در جلب اعتماد مشتریان جدید تأثیرگذار است. سیاست‌های تشویقی را می‌توان به اشکال گوناگون هم انجام داد. یک روش ارائه تشویق‌های همگانی است و قاعدتاً هر کسی که به مجموعه شما رجوع می‌کند، حالا حضور فیزیکی و یا دیجیتالی در جریان این تشویق قرار می‌گیرد. روش دیگر تعریف خبرنامه برای مشتریان قدیمی است تا آنها را در جریان اتفاقات جدید کسب‌وکار خود قرار دهید.

بازاریابی ارجاعی چابهار

مطالعه کنید:ریفرال مارکتینگ چیست؟

مزایای استفاده از تکنیک‌های ریفرال مارکتینگ

همه مردم همواره نگاه گنگ و نسبتاً غیر قابل‌ اعتماد به تبلیغات دارند؛ اما هرگز متوجه تبلیغات دهان به دهان نمی‌شوند و حتی از آن استقبال می‌کنند. هر کسی که از تجربه خرید خود و یا خدمات یک فروشگاه و شرکت برای دیگران تعریف می‌کند، ناخودآگاه در حال تبلیغ ارجاعی است مردم دوست دارند تا از تجربه موفق دیگران برای خود استفاده کنند، زیرا نمی‌خواهند دچار اشتباه شوند. حال اگر در جریان تجربه موفق افراد قرار بگیرند و آنها بخواهند تا از این تجربیات در جمع دیگران صحبت کنند، بدون تردید از مزایای تکنیک ریفرال مارکتینگ بهره‌مند شده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید