سوال‌های مصاحبه استخدامی
دسته بندی : دسته‌بندی نشده
بدون دیدگاه

سوال‌های مصاحبه استخدامی برای یافتن سازگارترین فرد با فرهنگ سازمانی شرکت

 

گفت‌وگو برای کسب شغل، فرصتی است برای شناخت بهتر از کارجو و اطمینان از تطابق او با تیم و شرکت شما. اما این اطلاعات تنها زمانی به دست می‌آیند که بتوانید سوالات مناسب و دقیقی از کارجو بپرسید. پس چه سوالاتی باید در یک مصاحبه شغلی از کارجو بپرسید؟ در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا سوالات مهم مصاحبه را برای شما معرفی کنیم.

مناسب‌ترین کاندید استخدامی، علاوه بر مهارت‌ها و تخصص‌های لازم برای کار، باید با فرهنگ سازمانی شما نیز سازگار باشد. چنین کاندیدی احتمال موفقیت بالاتری در سِمت مورد نظر و سازمان شما دارد. در عین حال، به دنبال استخدام افرادی نباشید که دقیقا مانند خودتان هستند. استخدام یک نیروی انسانی جدید، فرصتی برای بهره گرفتن از ایده‌های نو و رویکردهای متفاوت برای سازمان است.

گزینش همسو‌ترین نیروی انسانی با فرهنگ سازمانی با استفاده از بهترین سوال‌های مصاحبه استخدامی موثر نخواهد بود، مگر اینکه در محیط کاری شما اختلاف عقیده پذیرفته و مقبول باشد.

سوال‌های مصاحبه استخدامی زیر نمونه‌ای از پرسش‌های مصاحبه هستند که شما را در ارزیابی سازگاری کاندیدها با فرهنگ و محیط سازمانی یاری می‌کنند.

کدام یک از مهارت‌هایتان، شما را برای این موقعیت شغلی واجد شرایط می‌کند؟

 

بدون شک تطبیق با فرهنگ سازمانی اهمیت دارد، اما نکته اصلی این است که به دنبال فردی با مهارت‌ها و نیازهای مورد نیاز برای این شغل خاص هستید. به همین دلیل، این سوال در مصاحبه شغلی بسیار اهمیت دارد. از طریق این سوال، می‌توانید متوجه شوید که کارجو چه مهارت‌هایی را به عنوان نقطه قوت خود می‌شناسد و همچنین اینکه آیا او درک مناسبی از وظایف و مسئولیت‌های این شغل دارد یا خیر؟

به عنوان یک مثال، اگر فرد متقاضی در طول مصاحبه از مهارت استثنایی خود در زمینه طراحی یا هنر، سخن بگوید، در حالی که برای یک فرصت شغلی در تیم فروش شما اقدام می‌کند، این نشان می‌دهد که او موقعیت شغلی و توضیح وظایفش را به درستی درک نکرده است.

سوال‌های مصاحبه استخدامی

به کدام یک از دستاوردهایتان افتخار می‌کنید؟

 

اصرار کارجویان برای تحت تأثیر قرار دادن و سرگرم کردن کارفرما در مصاحبه‌های شغلی بی‌پایان است! بنابراین، احتمالاً یک سری از دستاوردهای خود را برای مصاحبه آماده کرده‌اند. این دستاوردها می‌توانند شامل جوایز، دیپلم‌های افتخار، مدارک و یا پروژه‌های بزرگ باشند. با سؤال از افتخارات آن‌ها، می‌توانید بفهمید که در چه زمینه‌هایی برتری دارند. همچنین، این سؤال فرصتی فوق‌العاده برای ایشان ایجاد می‌کند تا درباره علاقه‌ها و توانایی‌های خود صحبت کنند. این کار باعث کاهش اضطراب آن‌ها می‌شود و امکان پاسخ دادن با اعتماد به نفس بیشتری به سوالات شما را فراهم می‌شود.

چگونه بر چالش‌های پیش رویتان غلبه کردید؟

 

مصاحبه‌کنندگان حرفه‌ای می‌دانند که بیشتر افراد کارجو از این پرسش می‌ترسند. اما این سوال یک فرصت عالی است که تجربیات و مهارت‌های کارجو را بررسی کنید. این سوال، یکی از محبوب‌ترین سوالات در مصاحبه‌های کاری است و دلیلش هم واضح است. شروع به کار در یک محیط جدید هموار نیست! حتی پس از استخدام کارجو، او ممکن است با چالش‌هایی مواجه شود؛ از اختلافات تیمی تا پروژه‌های جدید. اطلاع از اینکه کارجو چگونه با این چالش‌ها برخورد می‌کند، تصویر خوبی از عملکرد او در شرکت به شما می‌دهد.

سبک کاری خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

 

قطعا شما نمی‌خواهید اعضای تیم‌تان مهارت‌ها و رفتارهایی شبیه به یکدیگر داشته باشند. باید اطمینان حاصل کنید که استخدام نیروی جدید، هماهنگی کاری تیم را بهم نمی‌زند. بنابراین باید از هر کارجو درباره نحوه کارکردش سوال کنید. آیا او ترجیح می‌دهد تنها کار کند یا از کارهای گروهی استقبال دارد؟ آیا نیاز به راهنمایی دارد یا ترجیح می‌دهد تنها عمل کند؟

پاسخ به این سوالات نه تنها در انتخاب کارجو به شما کمک می‌کند، بلکه می‌تواند راهنمایی خوبی برای انتخاب سایر اعضای تیمتان باشد.

محیط کار ایده‌آل خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

 

شناخت محیط کاری ایده‌آل کارجو، می‌تواند به شما کمک کند تا شخصی را انتخاب کنید که نه تنها در محیط کنونی فعال باشد، بلکه در آن برتری نشان دهد. احتمالا او فردی است که از فعالیت در یک محیط آرام و ساکت لذت می‌برد. اگر محیط کار شما پر از هیاهو و سر و صدا است، احتمالا او نمی‌تواند بهره‌وری لازم را داشته باشد. یا او ممکن است علاقه‌مند به یک شغل پیش‌بینی‌پذیر در یک سازمان باشد، در حالیکه شرکت شما هنوز به این حالت نرسیده است. این پرسش به شما کمک می‌کند تا بفهمید آیا این فرد قادر خواهد بود در محیط کاری شما بهترین عملکرد را داشته باشد یا خیر.

سوال‌های مصاحبه استخدامی

هنگام ورود به عرصه کاری جدید، اولین چیزی که به آن پرداخت می‌کنید چیست؟

 

یکی از سوالات مهمی که معمولا در انتهای مصاحبه های کاری مطرح می‌شود این است که اگر بین دو کاندیدا برای شغل خود برگزینیم، چرا شما باید انتخاب ما باشید؟ این سوال به دلایل مختلفی تاثیرگذار است. اول اینکه به ما فرصت می‌دهد تا مطمئن شویم کاندیدا به خوبی وظایف و مسئولیت‌های شغلی را درک کرده است. دومین دلیل این است که می‌توانیم اولویت‌های کاندیدا را بشناسیم. و سومین دلیل اینکه این سوال نشان می‌دهد برایمان اهمیتی ندارد که کارها به تنهایی انجام شوند، بلکه نحوه انجام آن توسط کاندیدا برامان اهمیت دارد.

هنگامی که باید تصمیم بگیرید، چه اقداماتی رو انجام می‌دهید؟

 

آیا کارجو در انجام وظایف خود بسیار بادقت و تمامیت عمل می‌کند یا به سادگی وظایف خود را به انجام می‌رساند؟ این سوال نشان‌دهنده بینش شما درباره مهارت تفکر انتقادی مصاحبه‌شونده و فرآیندهای سازمانی است که در تصمیم‌گیری‌های مهم به کار می‌روند.

دلیل ترک شغل فعلی‌تان چیست؟ خب، یک بار دیگر با پرسشی روبرو هستیم که هر کارجویی از پاسخ دادن به آن نفرت دارد. هیچ‌کس نمی‌خواهد طوری به نظر برسد که انگار در حال بدگویی از کارفرما یا رئیس پیشین خود است. همین موضوع می‌تواند برای کارجو کمی فریبنده باشد. با این وجود، این سوال امکان مطلع شدن از تجربه‌های کاری فرد را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر کارجو به طور مداوم از کارفرمای سابقش بدگویی کرده باشد، شاید بهتر باشد او را از لیست مصاحبه خود حذف کنید.

آیا تمایل دارید یکی از مهارت‌هایتان را به سطح بالاتری برسانید؟ و اگر بله، چه برنامه‌ای برای بهبود آن دارید؟

 

اگر نمی‌خواهید از کارجو درخواست کنید که نقص‌ها و ضعف‌های خود را بیان کند، می‌توانید سوال بالا را مطرح کنید. به جای اینکه به دنبال نقاط ضعف کارجو باشید، می‌توانید به مهارت‌هایی که می‌توانند بهبود یابند، توجه کنید و مصاحبه را بهتر مدیریت کنید. همچنین، این سوال به کارجو اجازه می‌دهد تا با بیان برنامه‌های عملی برای رشد و پیشرفت شخصی، با اعتماد به نفس بیشتری به مصاحبه برگردد.

دلیل ترک شغل فعلی‌تان چیست؟

 

دلیل ترک شغل فعلی‌تان چیست؟ خب، یک بار دیگر با پرسشی روبرو هستیم که هر کارجویی از پاسخ دادن به آن نفرت دارد. هیچ‌کس نمی‌خواهد طوری به نظر برسد که انگار در حال بدگویی از کارفرما یا رئیس پیشین خود است. همین موضوع می‌تواند برای کارجو کمی فریبنده باشد. با این وجود، این سوال امکان مطلع شدن از تجربه‌های کاری فرد را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر کارجو به طور مداوم از کارفرمای سابقش بدگویی کرده باشد، شاید بهتر باشد او را از لیست مصاحبه خود حذف کنید.

سوال‌های مصاحبه استخدامی

چه قسمتی از این شغل شما را به خود جلب کرده است؟

 

به عنوان یک کارفرما باید بدانید که مهارت‌ها قابل یاد گرفتن هستند، اما اشتیاق را نمی‌توان آموخت. زمانی که یک کارجو به فرصت شغلی پیش رویش هیجان‌زده است، این به معنی است که او توانایی تبدیل کردن اشتیاقش به عملکرد عالی را دارد. از او بپرسید که چه چیزی او را به جذب شغلی در شرکت شما کشانده است. چه چیزی باعث شده که او از کار در این شرکت هیجان زده شود؟ با این سوال، نه تنها خواهید فهمید که او وظایف خود را درک کرده است، بلکه خواهید دانست که چه بخشی از کار او را به این موقعیت شغلی جذب کرده است.

چگونه همکاران شما اخلاق و رفتار شما را توصیف می کنند؟

 

پرسیدن این سوال از جانب شما، ایده‌ای دیگر از نگاه دیگران به خود می‌دهد و حتی اطلاعاتی درباره توانایی آن‌ها برای کار در یک تیم را نشان می‌دهد. آیا دیگران فرد را به عنوان فردی خاموش، شوخ، اجتماعی یا به چیز دیگری می‌شناسند؟ از این پاسخ می‌توانید بهترین فرد برای انتخاب در آن موقعیت شغلی پیدا کنید و به این سوال پاسخ دهید که آیا کارجپ گزینه‌ی ایده‌آل هست یا خیر.

چه کارهایی در خارج از محیط کار برایتان جذاب است؟

یکی از پرسش‌های رایج در مصاحبه‌های استخدامی، سوالی است که باید به یاد داشته باشید که در حال جستجو برای یافتن یک همکار مناسب هستید. ارتباط خوب با همکاران و تیم، یکی از عوامل مهم در موفقیت کسب و کار است. اگر احساس می‌کنید که مطرح کردن این سوال در زمان مصاحبه رسمی مشکل است، می‌توانید قبل یا بعد از مصاحبه با کارجو در مورد آن صحبت کنید. این روش به شما امکان می‌دهد که به صورت غیر رسمی با او در ارتباط باشید. در این فضا، کارجو بهتر می‌تواند در مورد خود صادقانه صحبت کند. حتی اگر مصاحبه فشار زیادی بر روی شما و کارجو وارد می‌کند، این فضا می‌تواند به شما کمک کند که موضوع را راحت‌تر مطرح کنید. حتماً باید مراقب باشید که سوالاتی که از کارجو می‌پرسیدید، به انتخاب شما در انتخاب کارجو کمک کنند.

سوال‌های مصاحبه استخدامی

سوالات دیگری که می‌توانید در ادامه مصاحبه از کارجو بپرسید و انتخاب بهتری برای سازمان خود داشته باشید؛

 

۱. محیط کاری یا فرهنگ سازمانی را توصیف کنید که در آن می‌توانید بهترین بازدهی و رضایت شغلی را داشته باشید؟
۲. خصوصیات بهترین مدیری که داشته‌اید یا دوست داشتید داشته باشید را نام ببرید؟
۳. با توجه به تجربه شما، سازمان چگونه می‌تواند شما را تشویق کند که زمان، تلاش و سخت کوشی، انرژی و اشتیاق بیشتری برای کسب نتیجه مطلوب داشته باشید؟
۴. سبک مدیریتی را توصیف کنید که شما را ترغیب می‌کند بهترین عملکرد را داشته باشید؟
۵. به نظر شما موثرترین شیوه‌هایی که یک مدیر خوب می‌تواند در برقراری ارتباط با نیروی انسانی زیردست خود به کار گیرد، کدامند؟
۶. آیا شما دوست نزدیکی در بین همکاران خود دارید؟ نظر شما در مورد دوستی با همکاران چیست؟ به نظر شما دوستی با همکاران عاقلانه است؟
۷. نکات مثبت کار و محیط سازمانی فعلی یا آخرین موقعیت شغلی خود را توصیف کنید که قبل از این مصاحبه داشته‌اید؟
۸. کدام عامل مهم باید در محیط سازمانی شما باشد تا به رضایت شغلی و موفقیت کاری دست یابید؟ دو عامل دیگری را که اولویت بعدی شما در این زمینه هستند نام ببرید؟
۹. سبک کاری مورد علاقه شما چیست؟ دوست دارید تنها کار کنید یا گروهی؟ چه درصدی از زمان خود را به هر کدام اختصاص می‌دهید؟
۱۰. همکاران شما شیوه کاری و مشارکت شما را در کار قبلی‌تان چگونه توصیف می‌کنند؟
۱۱. سه تا پنج انتظار اولیه شما از رهبران ارشد سازمان برای رسیدن به موفقیت شغلی چیست؟
۱۲. نمونه‌ای از یک تجربه موفق را توصیف کنید که در آن به رضایت مشتری در داخل یا خارج سازمان دست یافته‌اید؟
۱۳. در هنگام کار گروهی معمولا چه نقشی را در گروه بر عهده می‌گیرید؟
۲۴. همکاران شما در مورد نقشی که شما در کار گروهی به عهده می‌گیرید، چه می گویند؟
۱۵. توصیف شما از ارتباط مطلوب در کار با دیگران چیست؟
۱۶. همکاران یا زیردستان شما ارتباط‌ کاری با شما را چگونه توصیف می‌کنند؟ دوست دارند شما در ارتباط با آنها بیشتر/کمتر به چه کاری بپردازید و چه کارهایی را انجام ندهید؟
۱۷. نمونه‌ای از یک تجربه کاری را توصیف کنید که در آن حداکثر تلاش خود برای بدست آوردن جلب رضایت مشتری را انجام داده‌اید؟
۱۸. نمونه‌ یکی از تصمیمات خود را توصیف کنید که عمدتا بر اساس نظرات و نیازهای مشتری گرفته شده است؟

 

احتمالاً در مصاحبه های استخدامی، سوالات مختلفی برای کارجویان مطرح می‌شوند که برخی از آنها ممکن است در فهرست زیر نباشند. شرکت‌ها ممکن است به دلایل مختلف، موارد جدیدی را هم در نظر بگیرند تا در استخدام بهتری داشته باشند. اما با این حال، این فهرست می‌تواند به شما کمک کند تا استخدامی موفق‌تر داشته باشید و بتوانید به سوالات خود راحتتر پاسخ دهید.

شما چه نظری در مورد این فهرست دارید؟ آیا فکر می‌کنید موارد دیگری هم می‌توانند به آن اضافه شوند؟

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید