۱۰ سوال کلیدی به جای سوالات متداول مصاحبه
دسته بندی : دسته‌بندی نشده
بدون دیدگاه

آیا وقت رسیده که جای خالی تیم خود را با یک نفر مناسب پر کنید؟ آیا برای یافتن فردی با تمام توانایی‌ها و تجربیات لازم برای انجام کار، فشار زیادی روی شما وارد شده است؟ اگر جوابتان بله است، نگران نباشید. در اینجا بهترین سوالات مصاحبه استخدامی را برای شما آورده‌ایم تا در جلسات خود از آنها استفاده کنید. حالا فکر می‌کنید که سوالات مصاحبه استخدامی چه خصوصیت‌هایی دارند؟ ما در این مقاله از بیزینس کوچینگ شوهاز، ۱۰ سوال کلیدی به جای سوالات متداول مصاحبه‌ای، از لیز رایان را جمع آوری کرده‌ایم.

مصاحبه استخدامی یک فرصت برای کارفرمایان است تا از نزدیکترین فرد مناسب برای یک موقعیت شغلی خود انتخاب کنند. این فرآیند به منظور ارزیابی توانایی‌ها، تجربیات، مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی فرد مورد نظر است. این سوالات معمولاً بسیار هوشمندانه طراحی می‌شوند تا بهترین پاسخ‌ها و اطلاعات ممکن را از مصاحبه‌شونده بدست آورند.

یکی از سوالات رایج در مصاحبه استخدامی، سوالاتی درباره تجربیات کاری، تحصیلی، موفقیت‌ها و شکست‌های گذشته فرد است. این سوالات به کمک کارفرمایان می‌آیند تا درک بهتری از توانایی‌ها و مهارت‌های فرد پیدا کنند. همچنین، سوالاتی درباره مهارت‌های ارتباطی، توانایی‌های تیمی، مدیریت زمان و حل مسئله نیز از جمله سوالات مهمی هستند که در مصاحبه‌های استخدامی مطرح می‌شوند. به طور کلی، هدف اصلی از مصاحبه استخدامی، ارزیابی بهترین فرد برای یک موقعیت شغلی و اطمینان از تطابق او با فرهنگ سازمانی و نیازهای شغلی است.

مطالعه بیشتر: نگذارید رزومه داوطلب شما را کنترل کند

قبل از مصاحبه با سوالات متقاضی گوش کنید‍!

مصاحبه، آزمون شفاهی و یا پرسش  و پاسخ نیست، مصاحبه یک گفت‌وگوست. پیش از مصاحبه با متقاضی، از او بخواهید سوالاتش را آماده کند. پیش از آنکه سوالی از او بپرسید، اجازه بدهید اول او سوالاتش را مطرح کند. می‌توانید تنها با پاسخ دادن به سوالات متقاضی، جلسه مصاحبه را به بهترین نحو برگزار کنید. اتفاقا وقتی به سوالات متقاضی گوش می‌دهید اطلاعات بیشتری درباره‌اش کسب خواهید کرد و بهتر او را خواهید شناخت، حتی بیشتر از زمانی که او را سوال‌پیچ می‌کنید!

۱۰ سوال بی‌فایده و توهین‌آمیزی که باید فورا از مصاحبه‌ها حذف کنید

۱۰ سوال بی‌فایده و توهین‌آمیزی که باید فورا از مصاحبه‌ها حذف کنید، از این قرارند:

 • چرا می‌خواهی اینجا کار کنی؟
  ▫️متقاضی فقط آمده تا در مصاحبه شرکت کند. چه کسی گفته او می‌خواهد آنجا کار کند؟
 • بزرگ‌ترین نقطه ضعفتان چیست؟
  ▫️چه کسی گفته او نقطه ضعف قابل توجهی دارد؟ اگر هم داشته باشد، این موضوع چه ارتباطی به مسوول مصاحبه دارد؟
 • به نظرت پنج سال آینده به کجا می‌رسی؟
  ▫️آیا شرکت شما با کارکنان قرارداد پنج ساله می‌بندد؟ فکر نکنم. دیگر این سوال بی‌معنی را نپرسید.
 • اگر نزد مدیر سابقتان برویم، درباره شما چه می‌گوید؟
  ▫️مدیر سابق چه حقی دارد؟  شاید انسان ناشایستی بوده باشد.
 • سه کلمه‌ای که برای وصف خودتان به‌کار می‌برید، چیستند؟
  ▫️ما که بچه نیستیم. آیا موضوع مهم‌تری وجود ندارد؟
 • اگر یک ظرف سوپ بودید، چه جور سوپی می‌شدید!؟
  ▫️واقعا؟ من حتی به خودم اجازه نمی‌دهم چنین سوالی را از یک کودک شش ساله بپرسم (البته بسیاری از شرکت‌ها هنوز هم این سوال را از متقاضیان می‌پرسند).
 • چه چیزی برای تیم ما به ارمغان می‌آوری؟
  ▫️متقاضی از کجا باید بداند که تیم شما چه چیزهایی دارد و به چه چیزهایی نیاز دارد؟
 • چرا باید شما را استخدام کنیم؟
  ▫️چه کسی گفته «باید» او را استخدام کنی؟ او که هنوز درباره شغل مربوطه و شرکت شما چیزی نمی‌داند که بخواهد استخدام شود!
 • از زمانی بگو که بر یک چالش غلبه کردی!
  ▫️بهتر نیست به جای این حرف‌ها، از چالشی که شرکت شما با آن مواجه شده صحبت کنی و ببینی متقاضی چه پاسخی می‌دهد؟
 • چقدر این شغل را می‌خواهی؟
  ▫️چه اهمیتی دارد؟ چرا دوست دارید متقاضیان به پایتان بیفتند؟

بزرگ‌ترین مشکل این سوالات سنتی این است که سر منشأ آنها، ترس و خودبزرگ‌بینی است. مدیرانی که دچار ترس هستند معتقدند همه، برای آنها سر و دست می‌شکنند و هدف مصاحبه این است که تصمیم بگیرند چه کسی بیشتر استحقاق شغل مربوطه را دارد.

وقتی کسی را استخدام می‌کنید که کارهای خانه‌تان را انجام دهد، مثلا دیوارها را نقاشی کند، طبیعتا شخص یا شرکتی را انتخاب می‌کنید که به آن اعتماد دارید. از نقاش توقع ندارید که التماستان کند. چرا مدیران فکر می‌کنند حوزه استخدام از این قاعده مستثنی است؟

۱۰ سوال کلیدی به جای سوالات متداول مصاحبه

۱۰ سوال کلیدی به جای سوالات متداول مصاحبه

۱۰ سوال هوشمندانه که باید جایگزین سوالات قبلی کنید:

 • تا این لحظه چه اطلاعاتی درباره شرکت ما کسب کرده‌اید؟
 • شرح وظایف شغل مربوطه از این قرار است. آیا میان این شغل و سایر شغل‌هایی که تا به حال داشته‌اید، شباهتی وجود دارد؟
 • ما در واحد فلان، با این مشکلات روبرو هستیم… به نظر شما در سال آینده چه چالش‌ها و فرصت‌هایی بر سر راه ما قرار خواهد گرفت؟
 • درباره نقش مربوطه، تیم، سازمان و صنعتمان چه توضیحاتی می‌توانم ارائه دهم که این شغل را کامل درک کنید؟
 • در این شرکت، یک روز کاری عادی به این شکل است…… کدام جنبه این شغل از نظر شما چالش‌برانگیز است؟ چطور بر این چالش ها غلبه می‌کنید؟
 • در چند ماه اول، بزرگ‌ترین پروژه‌ای که به شما محول خواهد شد، این پروژه است (پروژه را توضیح دهید). چطور آن را مدیریت می‌کنید؟
 • دوست دارم یک داستان درباره یکی از شغل‌های قبلی‌تان برایم تعریف کنید که بفهمم چطور در محل کار حاضر می‌شدید. آیا در گذشته احساس کرده‌اید که در اوج هستید؟ اگر داستانی دارید تعریف کنید.
 • این شغل به پیشرفت حرفه‌ای شما چه کمکی می‌کند؟ چه چیزی به شما می‌دهد که قبلا نداشته‌اید؟
 • به نظر شما در ماه‌های اول استخدام، مهم‌ترین اولویت کسی که در این شغل مشغول به‌کار می‌شود، چیست؟
 • اگر این شغل به شما پیشنهاد شود و آن را بپذیرید، چطور قدم اول را بر می‌دارید؟

یک بار دیگر تاکید می‌کنم؛ وظیفه شما بعنوان یک مسوول مصاحبه این است که با هر یک از متقاضیان یک دیالوگ برقرار کنید، نه اینکه از روی یک تکه کاغذ، سوال‌ها را روخوانی کنید. برقراری گفت‌وگوهای آزاد و دو طرفه، هم به نفع شما است و هم به نفع متقاضی.

نویسنده: Liz Ryan

مدیر عامل و بنیانگذار Human Workplace

۱۰ سوال کلیدی به جای سوالات متداول مصاحبه

آیا سؤال دیگری به ذهن شما می‌رسد که بتوان آن را در این لیست سوالات رایج مصاحبه استخدامی قرار داد؟

اگر سوالات رایج در مصاحبه شغلی، درست طرح شده باشند و در اختیار فردی حرفه‌ای قرار بگیرند، می‌توانند عیار کارجو را در همان چند ده دقیقه جلسه مصاحبه بسنجند. نکات مهمی که در جلسه مصاحبه از زبان کارجو بیرون می‌آیند را در یک برگه یادداشت کنید تا در صورت لزوم به آن‌ها مراجعه کنید.

گفت‌وگو برای استخدام یکی از مراحل مهم است که می‌تواند تاثیرگذار بر تصمیمات نهایی کارفرما باشد. سوالاتی که در این مرحله مطرح می‌شوند، باید عملی و منطقی باشند تا بتوانند به توانایی و تجربه کارجو اشاره کنند. به‌عنوان مثال، پرسش‌هایی که به مهارت‌ها، دانش تخصصی، سوابق کاری و اخلاقیات کارجو مرتبط باشند، می‌توانند به کارفرما اطلاعات مفیدی درباره فرد مورد نظر ارائه دهند. بنابراین، اهمیت دارد که هر دو طرف در نشست مصاحبه به موضوعات مرتبط با شغل مورد نظر پرداخته و تصمیم مناسبی در انتخاب نهایی اتخاذ کنند.

آیا به یاد سؤالی دیگر می‌افتید که می‌توانستید به لیست سوالات مصاحبه استخدامی اضافه کنید؟ سوالاتی که می‌توانستند توانایی‌ها و ویژگی‌های فردی و شغلی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار دهند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید